Gjermania ka një problem me terrorizmin, thotë ministri i jashtëm

11:33 | 22 Qershor 2019

Ministri i jashtëm gjerman Heiko Maas ka bërë thirrje për protesta kundër ekstremizmit të krahut të djathtë, duke pretenduar në një botim të botuar në edicionin e shtunën të gazetës Bild se Gjermania “ka një problem terrorizmi”.

Në editorial, Maas iu përgjigj vrasjes së fundit të një presidenti të qarkut gjerman Walter Lübcke, si dhe kërcënimet me vdekje drejtuar politikanëve pro-emigrant Henriette Reker dhe Andreas Hollstein, kryetarët e bashkive të qyteteve gjermane të Këlnit dhe Altena, transmeton portali arbresh.info.

“Tetëdhjetë vjet pas fillimit të Luftës së Dytë Botërore, politikanët përsëri janë bërë viktima të terroristëve të krahut të djathtë, për shkak të besimit të tyre, për shkak të angazhimit të tyre ndaj vendit tonë,” shkruan Maas.

“E gjithë kjo tregon atë që shumë i mbyllin sytë edhe tani: Gjermania ka një problem të terrorizmit”.

Maas propozoi një protestë të së enjtes për demokracinë, e ngjashme me protestën e ndryshimeve klimatike “Të premtet për të ardhmen”, ku gjermanët “tregojnë se ne jemi më shumë se radikalët e djathtë, antisemitët dhe ndarësit”.

“Terrori është terror”

Maas tha se Gjermania kishte më shumë se 12,000 ekstremistë të dhunshëm të krahut të djathtë, por 450 prej tyre ishin në gjendje të qëndronin nën tokë “edhe pse ata janë të kërkuar me një urdhër arresti”.

Ministri i Jashtëm gjerman tha se gjermanët hedhin një sy të verbër ndaj sulmeve të krahut të djathtë dhe se terrorizmi i krahut të djathtë duhet të identifikohet si i tillë./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara