Gjermania, Austria e Italia formojnë aksin kundër Imigracionit të paligjshëm

14:52 | 13 Qershorë 2018

Të vënë përballë me krizën më të keqe të emigrantëve që nga Lufta e Dytë Botërore, autoritetet e BE-së janë në kërkim të mënyrave për të parandaluar ardhjen e azilkërkuesve të rinj.

Shtetet e BE-së kanë nevojë të shtrëngojnë sigurinë kufitare për shkak të fluksit të emigrantëve ilegalë nga Afrika e veriut dhe Lindja e Mesme, transmeton portali arbresh.info.

Kancelarët gjerman dhe ai austriak e kanë bërë këtë të qartë gjatë një konference të përbashkët për media.

Sebastian Kurz tha se Agjencia Kufitare dhe Rojet Bregdetare (Frontex) ka nevojë për “financim, personel dhe një mandat më të fortë” për të qenë në gjendje të punojë më shpejt dhe më efikas. Ai më tej vuri në dukje se ministrat gjermanë, austriakë dhe italianë formuan “aksin” kundër emigracionit të paligjshëm.

Angela Merkel u pajtua plotësisht me homologun e saj austriak mbi nevojën që BE të ngrinte kontrollet kufitare.

“Unë besoj se ne e shohim syrin për nevojën për të përmirësuar sigurinë e kufijve të jashtëm të BE-së, mendoj se është e domosdoshme që ne të zgjidhim problemin,” tha ajo.

Kancelari austriak më herët tha se Evropa duhet ta zhvendosë vëmendjen e saj nga zgjidhja e emigrantëve në territorin e saj në mbrojtjen e kufijve të saj të jashtëm.

Ai shtoi se Austria, e cila do të marrë përsipër kryesimin e radhës të Këshillit të BE më 1 korrik, do ta vendosë çështjen e sigurisë kufitare në krye të agjendës politike të Këshillit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale