Gjermania arreston një boshnjak për sulmet e Parisit të 2015

20:37 | 27 Qershor 2019

Autoritetet Gjermane thonë se kanë arrestuar një boshnjak të shpallur në kërkim nga Belgjika në lidhje me sulmet ekstremiste të vitit 2015 në Paris.

 Prokurorët e Dresden thanë të enjten se i dyshuari, një 39-vjeçar të cilin ata nuk e identifikuan, u arrestua një javë më parë.

Prokurorët u shprehën se dyshohet që i arrestuari është i lidhur me sulmet e Parisit dhe kërkohet nga autoritetet belge për mbështetjen e një organizate terroriste.

39-vjeçari u urdhërua të mbahej në paraburgim në pritje të ekstradimit të mundshëm nga një gjykatë në qytetin lindor të Merseburg.

Ekstremistët islamikë sulmuan disa objektiva në Paris më 13 nëntor 2015, duke përfshirë sallën e muzikës Bataclan, duke vrarë 130 njerëz.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara