Gjendet trupi i britanikut të zhdukur prej dy javësh

09:33 | 12 Qershor 2019

Policia që ishte në kërkim të alpinistit britanik i cili u zhduk në Zelandën e Re para gati dy javëve ka gjetur një trup.

Darren Myers 49-vjeçar është zhdukur gjersa ishte duke ecur në Tararua Range në Ishullin Verior të vendit, transmeton portali arbresh.info.

Kërkimi 11-ditor përfundoi kur helikopteri i shpëtimit gjeti një trup në fund të një ujëvare .

Familja e zotit Myers, i cili besohet të ketë emigruar në Zelandën e Re nga Mbretëria e Bashkuar, për herë të fundit dëgjoi prej tij kur u dërgoi një mesazh më 30 maj.

Myers kishte qenë duke ecur në Kalimin e Veriut të Tararua, një udhëtim popullor që mund të zgjasë deri në pesë ditë.

Kontrolluesi i incidenteve në kërkim dhe shpëtim i policisë Rreshteri Tony Matheson tha se kushtet e motit ishin veçanërisht të këqija, me erëra të erës deri në 145km / h, dukshmëri shumë të dobët dhe shi.

“Kjo ndodhi shumë papritur. Nuk mendoj se ai vuajti fare,” i tha ai Radio Zelandës së Re.

“Kushtet ishin pak a shumë të këqija sa mund të shkosh atje,” shtoi ai./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara