Gjendet i masakruar trupi i luftëtares kurde Barin Kobani

12:38 | 3 Shkurt 2018

Një video është qarkulluar gjerësisht në faqet e rrjeteve sociale dhe ka shfaqur shumë zemërim, sidomos në mesin e kurdëve, ku shihen disa persona të armatosur që keqtrajtojnë trupin e një gruaje ku zyrtarët kurdë thanë se është e luftëtares Barin Kobani.

Sipas informatave në dispozicion, Barin Kobani (23 vjet), nga fshati verior të Aleppo, ajo i është bashkangjitur njësive kurde, dhe ka marrë pjesë edhe në disa beteja në Kobani në veri të Sirisë.

Në selinë e njësive kurde për të mbrojtur gratë në qytetin e Afrin, flet udhëheqje në njësi për të mbrojtur gratë Amd Kendall pas kthimit nga vijat e frontit.

Sipas AFP, “ajo nuk pranonte të dorëzohej dhe kishte dëshire të luftonte deri në vdekje”, transmeton portali arbresh.info.

Në pjesën e parë të videos shihen rreth 10 luftëtare të armatosur, disa prej tyre ishin shume afër trupit të saj, e veshur me pantallona blu dhe uniform ushtarake.

Në pjesën e dytë, luftëtarja shfaqet e zhveshur ne pjesën e sipër te trupit te saj, dhe afër saj ishte një degë ulliri. Njëri prej tyre shihet duke vendosure këmbën e tij në gjoksin e saj të shtrembëruar dhe dëgjohet një zë që i thërret atij të ndalet.

 

 

“veprimet e tilla do na japin forcë dhe rezistencë dhe fitorja do të marr hakun e saj dhe ne nuk do të dorëzohemi.” deklaroj Kendall.

Ai shtojë: “Kjo është trashëgimia e ISIS-it dhe është përsëritur atë që ai bëri në Kobani,” në lidhje me rajonin ku organizata ISIS-it jepi fund në vitit 2014 përball  humbjeve nga luftëtarët tonë.

Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut tha se mori videon nga “një luftëtar nga fraksionet siriane që merrnin pjesë me forcat turke në procesin e degës së ullirit”.

Nuk ishte menjëherë e qartë se si u vra gruaja e re. Abderrahman e përshkroi incidentin si “brutalitet të pashembullt”.

Një gazetar kurd ka shkruar në llogarinë e tij në Facebook të premten: “Ne themi: Mirëmëngjesi, Barin Kobani, dhe mos u shqetëso, ne kurrë nuk do të hakmerremi me shpirtin tënd”.

Aktivistët qarkulluan fotot e luftëtares duke treguar uniformën e saj ushtarake dhe duke buzëqeshur në një fotografi që tregonte trupin e saj./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara