Gjenden skeletet e mamuthëve nën aeroportin e Mexico City

10:24 | 23 Maj 2020

Ekipi i arkeologët që është duke punuar në afërsi të Mexico City ka zbuluar mbetjet e më shumë se 60 mamuthëve në aeroportin e qytetit.

Instituti Kombëtar i Antropologjisë dhe Historisë i Meksikës (INAH) tha se eshtrat, të gjetura në vendin e ndërtimit të Aeroportit Ndërkombëtar të planifikuar Felipe Angeles, datojnë rreth 15,000 vjet, transmeton portali arbresh.info.

Mbetjet u zbuluan afër vendit ku do të ndërtohet kulla e ardhshme e kontrollit të aeroportit. Gërmuesit e INAH kanë punuar në këtë zonë – rreth 50 kilometra në veri të kryeqytetit – që nga prilli i vitit të kaluar, kërkimi i mbetjeve të kafshëve nga epoka e Pleistocenit.

Ekipi raportoi në dhjetor se ajo kishte gjetur eshtrat e një numri shumë më të vogël të kafshëve në bazën e vjetër ajrore Santa Lucia, një aeroport ushtarak që shndërrohej për përdorim civil.

Zona më parë ishte zhytur nën Liqenin Xaltocan, pjesë e Pellgut Meksikan dhe një pikë qendrore e civilizimit para-kolumbian të vendit. Kurthe për gjuetinë e mamuthëve, që mendohet të ishin gërmuar menjëherë pasi të ishte tharë liqeni, u gjetën në këtë vend vitin e kaluar.

Pothuajse të gjithë skeletet gjigantë mendohet se i përkasin mamuthëve të specieve kolumbiane.

U gjetën edhe lloje të tjera të faunës, përfshirë bizon, deve dhe kuaj, si dhe eshtra të njerëzve të varrosur në epokën para-spanjolle dhe objekte të ndryshme./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara