Gazetari dënohet me dy vite burg pasi kritikoj presidentin turk

15:51 | 8 Nëntor 2018

 Një gazetarit turk iu dha një dënim me kusht prej dy vjet e pesë muaj burg në të enjten për fyerjen e presidentit turk, Tayyip Erdogan, sipas vendimit të gjykatës.

Husni Mahalli, një gazetar i shquar i cili gjithashtu shkruan kolona në gazetën opozitare Sozku, nuk do të dërgohet në burg për shkak të kohës që tashmë ka shërbyer dhe si vendim është për apel.-përcjell arbresh.info

Gjykata turke gjithashtu i dorëzoi Mahallit një dënim të pezulluar prej një viti e tetë muajsh për ofendimin e zyrtarëve publikë.

Mahalli do të vuajë dënimin më të vogël nëse ai kryen një krim që kërkon dënim me burg në pesë vitet e ardhshme, gjatë të cilit ai do të jetë në provë.

“Klienti im është dënuar për shkak të shprehjeve që ai ka përdorur në kolonat e tij. Këto duhet të konsiderohen brenda lirisë së kritikës. Ne do të apelojmë dënimin, “tha avokati i Mahallit, Ertugrul Aydogan.

Mahalli u arrestua në dhjetor 2016 pasi ai akuzoi Turqinë për të ndihmuar grupet terroriste në Siri dhe e quajti Erdogan një diktator. Ai u lirua në janar 2017 në pritje të gjyqit.

Mahalli mbrojti veten në gjykatë, duke thënë se po bënte detyrën e tij gazetareske, njoftoi agjencia private e lajmeve Demiroren (DHA).

“Nuk e kam fyer presidentin. Unë iu kam drejtuar gjithmonë si Z. President. Fjala ‘diktator’ nuk është fjalë fyese. Unë kërkoj lirimin tim, “tha ai gjatë mbrojtjes së tij, tha DHA.

Autoritetet turke kanë arrestuar dhjetëra mijëra nëpunës civilë, gazetarë, ushtarë dhe të tjerë pas një grushti ushtarak të dështuar në korrik 2016. Ata gjithashtu kanë mbyllur rreth 130 media.

Erdogan ka thënë se disa gazetarë ndihmuan të ushqejnë terroristët përmes shkrimit të tyre dhe thanë se është e nevojshme goditja për të siguruar stabilitetin në Turqi, një anëtare e NATO-s që kufizohet me Sirinë, Irakun dhe Iranin.

Kritikët thonë se Erdogan është duke përdorur goditje pas goditje së grushtit të shtetit, për të çarë mospajtimin dhe për të shtrënguar kontrollin e tij mbi fuqinë, akuza që ai i mohon. Bashkimi Evropian, i cili Turqia synon të bashkohet, ka kritikuar gjithashtu goditjen e presidentit turk./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale