Fundoset anija italiane, u përfshi nga flakët në det

16:12 | 13 Mars 2019

Një anije italiane mallrash u fundos rreth 330 km larg brigjeve perëndimore franceze në Atlantik, pasi forcat e shpëtimit nuk mundën të shuanin zjarrin në bord. Të 27 anëtarët e ekuipazhit të “Grande America” u shpëtuan.

Anija ishte nisur nga Hamburgu në Gjermani me destinacion Kazablankën në Marok, kur ra zjarri.

Ministri francez i mjedisit, Frasua de Rugi tha se ende nuk dihet se çfarë transportonte anija, por u morën masat kundër ndotjes së ambientit.

Anija e parë e shpëtimit nuk mundi të shuante flakët dhe dy të tjera ishin ende rrugës kur “Grande America” u fundos 4600 metra në thellësi./tch

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara