Franca regjistron temperaturat më të larta të të gjitha kohërave

15:14 | 28 Qershor 2019

Franca ka regjistruar temperaturën më të lartë ndonjëherë në kohën kur Evropa po përballet me të nxehtin përvëlues.

Temperatura në Carpentras arriti në 44.3 gradë celsius, duke thyer rekordin e mëparshëm prej 44.1 C që ishte vendosur në rajonin Montpellier dhe Nimes në gusht të 2003, transmeton portali arbresh.info.

Vaucluse ishte një nga katër departamentet – së bashku me Gard, Herault dhe Bouches-du-Rhône – të vendosur në emergjencën e kuqe të urgjencës të premten, hera e parë që masa ka mbuluar një zonë aq të madhe.

Në të gjithë vendin qindra shkolla u mbyllën dhe të tjerët i kishin kërkuar prindërve të mbanin fëmijët në shtëpi nëse ishte e mundur. Provimet e shkollës së mesme u shtynë deri në javën e ardhshme.

Në Spanjë, një djalë 17-vjeçar vdiq nga goditja e nxehtësisë në orët e hershme të premten, pasi u sëmur ndërsa po punonte në fshat në provincën Cordoba të Andaluzisë. Ai raportohet se ka pasur konvulsione pas hedhjes në një pishinë për të qetësuar. Ai vdiq në spital.

Me temperatura që pritet të arrijnë deri në 42C të premten, zyra meteorologjike e Spanjës lëshoi ​​njoftime të kuqe në pjesë të Katalonjës, Navarre dhe shtetin bask./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara