Franca paditet për krime kundër njerëzimit

20:08 | 10 Tetorë 2018

Franca do të dërgohet në Gjykatën Ndërkombëtare të Krimit (ICC) për kryerjen e testimeve të armëve bërthamore në Polinezinë Franceze, njofton lideri i opozitës.

Oscar Temaru, ish presidenti dhe lideri i opozitës së arkipelagut, tregoi për veprimin gjatë komitetit të Kombeve të Bashkuara për de kolonializmin, transmeton portali arbresh.info.

Temaru akuzoi Francën për “krime kundër njerëzimit” dhe tha se shpreson të mbajë presidentët francezë përgjegjës për testet bërthamore me padinë e ICC.

“Ne i detyrohemi të gjithë njerëzve që kanë vdekur nga pasojat e kolonializmit bërthamor”, i tha ai komitetit të OKB-së./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara