Franca, Gjermania dhe Britania kërkojnë zbatimin e marrëveshjes nga Irani

11:24 | 14 Janar 2020

Liderët e Francës, Gjermanisë dhe Britanisë së Madhe bashkarisht i kanë bërë thirrje Iranit që sërish të zbatojë plotësisht Marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 të nënshkruar me fuqitë botërore dhe të përmbahet nga dhuna e mëtejshme.

Diplomatët thanë se vendimi kishte për qëllim shpëtimin e marrëveshjes duke diskutuar me Iranin se çfarë duhet të bënte për të anuluar vendimet që kishte marrë. Qëllimi nuk ishte që të ri-vendosen sanksionet e KB, shkruan “Reuters” transmeton portali arbresh.info

Tri fuqitë e mëdha do të informojnë Bashkimin Evropian të martën se planifikojnë të nxisin mekanizmin, thanë burimet. Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell pritet të japë një deklaratë në Strasburg në Parlamentin Evropian gjatë mesditës.

Irani bëri një hap të mëtejshëm nga angazhimet e tij ndaj paktit të vitit 2015, me gjashtë fuqi botërore, duke njoftuar në fillim të këtij muaji se do të hiqte kufijtë në pasurimin e uraniumit, megjithëse tha se do të vazhdojë të bashkëpunojë me rojet bërthamore U.N..

“Në një moment të tillë duhet të tregojmë besueshmërinë tonë,” tha një diplomat duke iu referuar vendimeve të fundit bërthamore të Iranit.

Tri fuqitë evropiane palë në marrëveshje veprojnë megjithëse BE, e cila koordinon çdo negociatë mbi të me palët e tjera, të cilat përfshijnë Rusinë dhe Kinën.

“Synimi ynë nuk është të rivendosim sanksionet, por të zgjidhim dallimet tona përmes mekanizmit që u krijua në marrëveshje,” tha një diplomat i dytë. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara