Franca e paralizuar nga greva më e madhe ndër vite

16:30 | 5 Dhjetor 2019

Greva më e madhe në mbarë vendin e Francës ndër vite ka bllokuar shkollat ​​dhe transportin.

Punëtorët janë të zemëruar për reformat e planifikuara të pensioneve, të cilat do t’i shohin të dilnin në pension më vonë ose të përballeshin me pagesa të reduktuara, transmeton portali arbresh.info.

Punëtorët e shkollës dhe të transportit janë bashkuar nga policia, avokatët dhe stafi i spitalit dhe aeroportit për një ndjekje të përgjithshme që mund të përfshijë miliona njerëz.

Presidenti Emmanuel Macron dëshiron të prezantojë një sistem universal të bazuar në pikat e pensioneve.

Kjo do të zëvendësonte sistemin aktual të Francës, i cili ka 42 skema të ndryshme pensioni për sektorët e tij privat dhe publik, me ndryshime në moshën e pensionit dhe përfitime.

Ministri i Brendshëm Christophe Castaner tha në prag të grevës se ai priste pothuajse 250 demonstrime në mbarë vendin, disa prej të cilave ai tha se mund të ktheheshin të dhunshme.

Në bulevardin e famshëm të Parisit Champs-Elysees, policia e rebelimeve filloi të kërkonte për çantat e këmbësorëve para agimit.

Vendet e njohura turistike përfshirë Kullën Eifel, Musée d’Orsay dhe Pallatin e Versajës janë mbyllur gjatë ditës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara