Foshnja shtatë muajshe gjendet e gjallë pas të shtënave masive në Meksikë

08:40 | 8 Nëntor 2019

Një foshnjë shtatë muajshe është gjetur e gjallë mes kufomave të tre të të rriturve dhe gjashtë fëmijëve, të cilët u qëlluan me armë zjarri në një makinë në veri të Meksikës.

Faith u strehua nga nëna e saj Christina Langford Johnson në sediljen e pasme të SUV-së së tyre, shkruan The Independent, përcjell portali arbresh.info

Zyrtarët në vendin e Amerikës Qendrore thanë që ajo më pas doli nga vetura, ku u qëllua dhe u vra.

Dy nëna të tjera të bebeve binjake dhe katër fëmijë të tjerë u sulmuan gjithashtu. Pesë fëmijë gjithashtu u plagosën dhe u dërguan më vonë në një spital të Arizonës për trajtim.

Ndërsa Faith u gjet brenda automjetit 11 orë më vonë.

Zyrtarët meksikanë kanë thënë se ata besojnë se familja kishte gabuar për anëtarët e një karteli të drogës nga një bandë rivale, ndërsa ata udhëtuan përgjatë një rruge të ndotur në Bavispe, Sonora, gjatë rrugës për në Chihuahua.

Kishte pasur një përleshje me armë në zonë më herët gjatë ditës, shtuan ata.

Ka deklaruar anëtari i familjes Max LeBaron, i cili tha se ai besonte se ata ishin në shënjestër.

“Ata thjesht po përpiqen të terrorizojnë komunitetin, njerëzit që janë këtu,” i tha ai CBS News. “Ata thjesht po përpiqen të na dëbojnë nga fermat tona.”

Grupi i përkiste familjes LeBaron – një komunitet i shkëputur Mormon që u vendos në kodrat dhe fushat e Meksikës veriore dekada më parë kur Kisha e Jezu Krishtit e Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme braktisi poligaminë.

Dhuna e lidhur me drogën ka vërshuar në Meksikë gjatë dy dekadave të fundit, me njerëz të armatosur me kartel gjithnjë e më shumë të pakujdesshëm për vrasjen e fëmijëve si dëm kolateral.

Rreth skenës së pritë, hetuesit gjetën mbi 200 gëzhoja predha, kryesisht nga armë sulmi.

“Kohët e fundit është përkeqësuar. Ky është një nivel krejt i ri, “tha Taylor Langford, një i afërm i të vdekurve që ndan kohën e tij midis komunitetit Meksikan dhe shtëpisë së tij në periferinë e Salt Lake City të Herriman, Utah.

Ndryshe, në vitin 2010, dy anëtarë të komunitetit Chihuahua Mormon, përfshirë një nga familja LeBaron, u vranë në hakmarrje të dukshme pasi forcat e sigurisë gjurmuan anëtarët e bandës së drogës. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara