Forcat turke ndërmarrin operacion ajror në veri të Irakut

13:25 | 14 Dhjetor 2018

Forcat e Armatosura të Turqisë ndërmorën operacion antiterrorist ajror në rajonet Sinxhar dhe Karaxhak në veri të Irakut, rajone këto të përdorura si baza nga terroristët e PKK-së, transmeton Anadolu Agency (AA).

Operacioni është ndërmarrë kundër PKK/KCK/PYD/YPG-së dhe elementeve të tjera terroriste me qëllim mënjanimin e sulmeve terroriste ndaj popullatës dhe forcave të sigurisë nga veriu i Irakut dhe për të garantuar sigurinë kufitare, në përputhje me Nenin 51 të Kartës së OKB-së, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Turqisë.

Forcat turke kanë shënjestruar strehimore, bunkerë, tunele dhe depo të terroristëve, duke shfaqur kujdes maksimal për popullatën civile dhe mjedisin.

“Sikurse në të kaluarën, TSK ka vendosmërinë dhe vullnetin për t’i përmbushur detyrat me besim të palëkundur për të garantuar sigurinë dhe mirëqenien e shtetit dhe popullit tonë”, thuhet në njoftimin e ministrisë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara