Forcat saudite sulmojnë portin e Hudayah

08:14 | 13 Qershorë 2018

Forcat e mbështetura nga sauditët kanë nisur një sulm në portin kryesor të Hudayah, pasi rebelët houthi injoruan ultimatumin final për tërheqje.

Pozicionet rebele janë duke u bombarduar nga ajri dhe deti, sipas mediave rajonale, transmeton portali arbresh.info.

Agjencitë humanitare kanë paralajmëruar një katastrofë humanitare nëse sulmohet qyteti, me një të katërtën e një milion viktimave të mundshme.

Porti është hyrja kryesore për ndihmë humanitare në Jemen.

Më shumë se shtatë milionë njerëz në shtetin e shkatërruar nga lufta varen nga ndihmat ushqimore.

Rrjeti Al-Arabiya, në pronësi të Arabisë Saudite, raportoi se “çlirimi” i Hudajdah kishte filluar me një sulmi në shkallë të gjerë të mbështetur nga ajri dhe mbulesa detare.

Shpërthimet u dëgjuan në periferi të qytetit portual, shtoi ajo.

Qeveria jemenase e Presidentit Abdrabbuh Mansour Hadi tha në një deklaratë se të gjitha mjetet politike për të bindur rebelët për t’u tërhequr ishin shterur./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale