Forcat e sigurisë qëlluan gaz lotsjellës dhe plumba gome në protestë në Bejrut

22:12 | 14 Dhjetor 2019

Forcat e sigurisë të shtunën qëlluan gaz lotsjellës dhe plumba gome drejt protestuesve në Beirut, disa prej të cilëve u përpoqën të shpërthejnë në një rreth të barrikaduar qendror të kryeqytetit të Libanit, raporton Reuters.
Qindra njerëz u mblodhën si një valë protestash që kanë përfshirë Libanin që nga 17 Tetori, i tërbuar nga një elitë qeverisëse që drejtoi vendin drejt krizës më të keqe ekonomike në dekada.
Meqenëse protestat e shtynë Saad al-Hariri të hiqte dorë nga kryeministri në fund të tetorit, bisedimet midis partive kryesore janë bllokuar për formimin e një kabineti të ri.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara