Firmat amerikane krijuan numër rekord të vendeve të punës në muajin qershor

17:02 | 2 Korrik 2020

Ekonomia amerikane krijoi vende pune në një ritëm rekord në qershor, pasi firmat morën më shumë staf për shkak të rënies nga koronavirusi.

Lista e pagave u rrit në 4.8 milionë, më e larta qëkur Departamenti i Punës nisi të mbante shënime më 1939, u ndihmua nga rihapja e fabrikave dhe restoranteve, transmeton portali arbresh.info.

Kjo vjen pas kthimit të vendeve të punës në maj, kur 2.5 milionë njerëz hynë në tregun e punës, dhe pas rritjes së rritjes së konsumit.

Por një rritje e rasteve ditëve të fundit me Covid-19 ka ngritur frikën për vazhdim të rritjes.

Rritja e qershorit është shumë më e lartë se 3 milionë vendet e punës që shumë ekonomistë parashikojnë të krijonin muajin e kaluar.

Sidoqoftë, të dhënat e veçanta të Departamentit të Punës treguan gjithashtu se në javën që mbaroi më 27 qershor, kërkesat fillestare për papunësi ranë vetëm pak, në 1.43 milion, javën e kaluar.

Oxford Economyics e quajti atë një “rënie shqetësuese të vogël”.

Kompanitë, përfshirë në shtetet me popullsi si Kalifornia, Florida dhe Teksasi, planifikojnë të zvogëlojnë përsëri ose të vonojnë rihapjen për shkak të shpërthimeve të freskëta të koronavirusit, të cilat do të mbanin më shumë punësime./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara