Fillon në Kinë festivali më i madh botëror i akullit dhe borës

13:25 | 3 Janar 2019

Vendosur në provincën Heilongjiang në Kinën veriore, është festivali më i madh në botë i dëborës dhe akullit dhe përmban shumë instalime dhe aktivitete spektakolare.

Festivali vjetor zyrtarisht zgjat nga 5 janari deri më 5 shkurt, por disa atraksione të hapura për vizitorët përpara ceremonisë së hapjes, duke përfshirë edhe më të njohurat prej tyre të gjithë – Harbin Ice dhe Snow World, të bëra me blloqe akulli të tërhequr nga lumi Songhua aty pranë.-përcjell arbresh.info

Këtë vit, Harbin Ice dhe Snow World përfshihen mbi 600,000 metra katrorë dhe përfshin më shumë se 100 pika referimi. Është bërë nga 110,000 metra kub akull dhe 120,000 metra kub dëbore.

Përveç ecjes deri në kështjellat gjigande nga akulli, pika të tjera të rëndësishme përfshijnë një statujë të Budës (që përbëhet nga më shumë se 4500 metra katrorë dëbore), një shfaqje të dritës 3D dhe diapozitivë me akull me themelet e Lumit të Veriut me 340 metra.

Vizitorët gjithashtu mund të shikojnë veprat nga skulptorët nga 12 vende të ndryshme, të gjitha atje për të konkurruar në një konkurs vjetor.

Festuar së pari në vitin 1985, Festivali Ndërkombëtar i Skulpturës së Akullit dhe Snowit Harbin u frymëzua nga fenerët tradicionale të Heilongjiang, të cilat ishin gdhendur nga akulli dhe të ndriçuara nga qirinj.

Në vitin 2019 po festohet 35 vjetori i këtij festivali, dhe tani konsiderohet si një nga festivalet më të mira të dimrit në botë, duke u bashkuar me radhët e Festivalit të Snowit të Sapporos në Japoni, Karnavalet e Kanadasë dhe Holmenkollen Ski Festivalit të Norvegjisë./Arbresh.info/

 

 

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara