Fillojnë zgjedhjet e Bashkimit Evropian

10:57 | 23 Maj 2019

Sot janë hapur vendvotimet në Holandë dhe Britaninë e Madhe për zgjedhjet e Parlamentit Evropian, duke filluar kështu katër ditë votimin në bllokun e 28 vendeve anëtarë të Bashkimit Evropian.

Një orë e gjysmë pasi votimi filloi në Holandë, sondazhet u hapën në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, i vetmi vend tjetër që voton sot. Britania e Madhe ende nuk është larguar nga Bashkimi Evropian, edhe pse në vitin 2016 zhvilloi një referendum për të lënë BE-në.-përcjell arbresh.info

Zgjedhjet, që përfundojnë natën e së dielës, vijnë pasi mbështetja po rritet për popullistët dhe nacionalistët, të cilët dëshirojnë të frenojnë në fuqitë e BE-së, ndërsa fuqitë tradicionale si Franca dhe Gjermania këmbëngulin se uniteti është shuarja më e mirë kundër interesave ekonomikë dhe të sigurisë të një zhvillimi të rendit të ri botëror.

Rezultatet e katër ditëve të votimit nuk do të lëshohen zyrtarisht deri natën e së dielës, por transmetuesi kombëtar holandez NOS do të publikojë një sondazh dalës pas mbylljes së kutive të votimit të enjten në mbrëmje./AssociatedPress/Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara