Familja e Robert Mugabe kundërshton planet e qeverisë për funeralin

18:00 | 12 Shtator 2019

Familja e Robert Mugabe thonë se ata janë të tronditur pasi nuk janë konsultuar nga qeveria për rregullimet për varrosjen e ish-presidentit të zimbabvian.

Mugabe, i cili ishte 95 vjeç, vdiq javën e kaluar ndërsa po kalonte trajtimin mjekësor në një spital të Singaporit, transmeton portali arbresh.info.

Trupi i tij po përgatitet të vendoset në një stadium futbolli në kryeqytetin e Zimbabve, Harare.

Familja e tij dhe qeveria nuk pajtohen për vendin e fundit të pushimit të z. Mugabe.

Familja e z. Mugabe thotë se trupi i tij do të shfaqet në fshatin e tij të shtëpisë Kutama të dielën natën, dhe do të varroset në një ceremoni private.

Presidenti Emmerson Mnangagwa e kishte shpallur Z. Mugabe një hero kombëtar pas vdekjes së tij, duke treguar se ai duhet të varrosej në monumentin kombëtar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara