Facebook ka mbyllur 5.4 miliardë llogari të rreme këtë vit

10:40 | 14 Nëntor 2019

Deri më tani këtë vit, Facebook ka mbyllur 5.4 miliardë llogari të rreme në platformën e saj kryesore, por me gjasë mbeten miliona, tha të mërkurën gjiganti i rrjeteve sociale. Kjo është krahasuar me afërsisht 3.3 miliardë llogari të rreme të hequra në të gjithë 2018.

Deri në 5% të bazës së saj mujore të përdoruesve prej gati 2.5 miliardë përbëhet nga llogari false, tha ndërmarrja, megjithë përparimet në teknologji që i kanë lejuar Facebook-ut të kapë më shumë llogari false në momentin kur krijohen, transmeton portali arbresh.info.

Zbulimi nënvizon shkallën e sfidës që ka përpara Facebook, ndërsa përgatitet për një sezon zgjedhor me interes të lartë në Shtetet e Bashkuara, si dhe regjistrimin e vitit 2020 në SHBA.

Analistët dhe rojet vëzhguese janë duke kërkuar një valë të përmbajtjes së rreme dhe mashtruese në mediat sociale pas zbulimeve në lidhje me ndërhyrjet e zgjedhjeve në vitin 2016.

Në një telefonatë me reporterët, CEO Mark Zuckerberg tregoi numrin e madh të llogarive të rreme që janë hequr si një shenjë se sa seriozisht ndërmarrja po merr këtë çështje dhe u bëri thirrje platformave të tjera të bëjnë deklarime të ngjashme.

“Për shkak se numri ynë është i lartë nuk do të thotë se ka përmbajtje shumë më të dëmshme. Kjo do të thotë se ne po punojmë më shumë për të identifikuar këtë përmbajtje dhe kjo është arsyeja pse është më e lartë,” tha ai të mërkurën.

Numri i llogarive të rreme të paaftësuara nga kompania arriti kulmin në fillim të vitit, kur Facebook tha që mbylli më shumë se 2 miliardë në periudhën nga janari deri në mars.

Ata hoqën relativisht më pak llogari të rreme gjatë tre muajve të ardhshëm – 1.5 miliardë – të cilat Facebook ia atribuan përmirësimeve në bllokimin e saj të llogarive të rreme të krijuara rishtas.

Por numri është në rritje përsëri: Raporti i fundit i Facebook tregon se eliminoi 1.7 miliardë llogari të rreme nga korriku deri në shtator.

Njoftimi erdhi si pjesë e raportit më të ri të transparencës në Facebook, i cili për herë të parë përfshin informacione në Instagram./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara