Evropa është ende “nën sulm” nga coronavirusi, përkeqësim i situatës në Zvicër

17:31 | 21 Mars 2020

Evropa është ende nën sulm nga coronavirusi, dhe sipas informacioneve të fundit, situata në Zvicër, është përkeqësuar ndjeshëm, e cila ka 6100 raste të infeksionit, rreth 25 për qind më shumë se një ditë më parë, dhe ka 56 vdekje.

Ministria zvicerane e shëndetësisë njoftoi një situatë veçanërisht të rëndë në kantonin e Ticino në kufirin me Italinë, shkruan The Guardian, vendi që aktualisht është shpërthimi më i madh i pandemisë së shkaktuar nga virusi Covid-19.

“Situata në Ticino është shumë e tensionuar”, tha shefi i Zyrës Federale të Shëndetit Daniel Koç.

Të dhënat thonë se më shumë se 1.200 infeksione janë raportuar brenda një dite, ndërsa vdekjet u rritën me 13. Kështu thuhet në statistikat live që po shfaqen në internet.

Ushtria zvicerane dorëzoi rreth 50 respiratorë shtesë në Ticino të premten, dhe Reuters thekson se një garë globale e vendeve po përpiqen të sigurojnë sa më shumë pajisje të jetë e mundur për të mbajtur pacientët me sëmundje kritike.

Në mënyrë kritike, numri i pacientëve po rritet edhe në Holand

Numri i personave të infektuar në Holandë është rritur me 637 raste dhe aktualisht ka 3,631 pacientë, thanë autoritetet shëndetësore.

Ata gjithashtu deklarojnë se ka 30 vdekje të reja dhe numri i përgjithshëm i vdekjeve nga coronavirusi është rritur në 136. Viktimat ishin midis 63 dhe 95 vjeç.

Portugalia shpall një gjendje të jashtëzakonshme

Në Portugali, 12 njerëz vdiqën nga Covid-19 deri sot, dyfishin e numrit nga vetëm një ditë më parë, dhe numri i të infektuarve u rrit nga 1059 të premten në 1280 sot, thanë autoritetet shëndetësore.

Sipas të njëjtit burim, 35 persona janë në kujdesin intensiv.

Portugalia deklaroi një gjendje të jashtëzakonshme të mërkurën për të frenuar përhapjen e virusit.

Finlanda regjistron vdekjen e parë

Instituti finlandez për shëndetësi dhe mirëqenie konfirmoi të shtunën vdekjen e parë nga coronavirusi që përfshinte një person të moshuar nga Helsinki.

“Fatkeqësisht, Finlanda ka vdekjen e saj të parë nga coronavirusi, por nuk është për t’u habitur”, tha instituti në një deklaratë. Numri i përgjithshëm i të infektuarve u rrit në 521 të shtunën.

Franca e gatshme të prezantojë masa të reja shtesë

Ndërkohë, Franca po përgatitet të prezantojë masa edhe më të rrepta për t’iu përgjigjur mosbindjes së qytetarëve të saj ndaj kufizimeve për të dalë jashtë shtëpive të tyre.

Aktualisht, 12.612 njerëz janë infektuar me coronavirus në Francë, dhe 450 kanë vdekur.

Një karantinë e popullatës filloi të martën në të gjithë territorin francez për të parandaluar përhapjen e virusit, dhe asnjë masë e tillë nuk është përdorur ndonjëherë në Francë.

Rreth 67 milionë francezëve u është bërë thirrje të mos i lënë shtëpitë e tyre për dy javë, dhe nëse u duhet, ata do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë vetëm në raste të jashtëzakonshme – për ushqim dhe për arsye shëndetësore.

Mediat franceze raportojnë se ekziston mundësia e zgjatjes së karantinës për një muaj. /Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara