Evakuohet Ghouta perëndimore: OKB përpiqet t’i shpëtojë civilët e mbetur

10:15 | 13 Mars 2018

Pas sulmeve të shumta me raketa dhe me gaz, OKB ka vendosur që të bëhen evakuimi nga Ghouta perëndimore, transmeton arbresh.info.

Kjo pjesë e Sirisë është pjesa e fundit rebele të cilën qeveria ka thënë që do ta shtijë nën kontroll patjetër.

Deri tash janë evakuuar mbi 1,100 civilë.

Nga sulmet me gaz kanë humbur jetën mbi 600 persona.

Sipas OKB kjo është strategji e qeverisë Siriane për ta pastruar vendin para se të fillojnë sulme të armatosura./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale