Europa Lindore kthehet në vatër të nxehtë të koronavirusit

23:56 | 21 Nëntor 2020

Numri i rasteve me koronavirus në  Europë n Lindore ka tejkaluar shifrë n 5 milionë  sot, ndë rsa qeveritë  në  të  kontinentin europian janë  duke ndë rmarrë  hapa që  të  frenojnë  rritjen e rasteve.

Rajoni, i cili përbëhet nga Bjellorusia, Bullgaria, Republika Çeke, Hungaria, Polonia, Moldavia, Rumania, Rusia, Sllovakia dhe Ukraina, ka numrin më të madh të rasteve të raportuara me koronavirus në Europë, njoftoi Reuters, transmeton portal arbresh.info

Në  Europë n Lindore, mbi 82 mijë  raste në  ditë  janë  regjistruar në  javë n e kaluar, ndë rsa mesatarja e vdekjeve ditore ishte mbi 1,500.

Rusia, Polonia dhe Ukraina janë ndër 20 vendet me më shumë raste në botë.

Deri më tani, mbi 15 milion raste të koronavirusit janë raportuar në Europë, si dhe 346,000 vdekje, që është numri i dytë më i lartë i vdekjeve në botë pas Amerikës Latine./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara