Erdogan: Turqia nuk bleu S-400 nga Rusia ‘për t’i mbajtur ato në sirtar’

22:08 | 12 Qershorë 2018

“Turqia nuk i ka blerë sistemet e mbrojtjes ajrore S-400 nga Rusia për t’ua mbledhur pluhurin. Kurdo ne mund t’i përdorim ato”, ka deklaruar Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan, duke shtuar se blerja ndodhi për arsye të zvogëlimit të varësisë së Ankarasë nga furnizimet e armëve amerikane.

“Ne nuk i kemi blerë për t’i mbajtur në sirtar, prandaj do t’i përdorim ato kur na duhen”, shtoi Erdogan, citon e përditshmja turke “Hurriyet”, transmeton portali arbresh.info

Turqia është mbyllur në bisedime për blerjen e sistemeve anti-avionë Patriot për një kohë mjaft të gjatë dhe procesi u ndikua nga rrokullisjet në marrëdhëniet turko-amerikane.

Ushtria turke pritet të marrë shpërndarjen e S-400s duke filluar nga viti 2019. Moska dhe Ankara nënshkruan një marrëveshje prej 2.5 miliardë dollarësh për blerjen e sistemit më të avancuar të Triumfit S-400 (i njohur për NATO-n si SA-21 Groëler) në dhjetor. Rusia pranoi të përshpejtonte furnizimet e sistemit, pasi Turqia mori presion të madh nga SHBA që u përpoqën të bllokonin transferimin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale