Erdogan tha se do të kthehen në arkivole sikurse në betejën e Galipolit, reagon Australia

08:30 | 20 Mars 2019

Kryeministri i Australisë Scott Morrison ka dënuar komentet e ‘pamatura’ dhe ‘jashtëzakonisht ofenduese’ të bëra nga presidenti turk Recep Tayyip Erdogan pas sulmit terrorist në Christchurch.

Erdogan, gjatë fushatës për zgjedhje lokale, prezantoi sulmin si pjesë të një sulmi ndaj Turqisë dhe Islamit dhe paralajmëroi australianët anti-myslimanë që do të kthehen nëpër arkivole sikurse gjyshërit e tyre gjatë betejës së përgjakshme të Galipolit në L1B, transmeton portali arbresh.info.

Më shumë se 8,000 australianë vdiqën duke luftuar forcat turke në Galipoli, e cila ka një vend të shquar në kujtesën kolektive të Australisë.

“Vërejtjet janë bërë nga Presidenti turk Erdogan që unë e konsideroj shumë fyese ndaj australianëve dhe shumë të pamatur në këtë mjedis shumë të ndjeshëm”, Morrison tha pas thirrjes së ambasadorit turk dhe hedhjes poshtë të “justifikimeve” të ofruara.

“Unë pres, dhe kam kërkuar që këto komente të qartësohen, të tërhiqen … pres që të ndodhë”, tha Morrison, i cili gjithashtu përballet me një sfidë zgjedhore në javët e ardhshme.

Ambasadori turk Korhan Karakoc tha se kishte një bisedë “të sinqertë” me Morrisonin kur i dërguari u thirr të mërkurën në Shtëpinë e Parlamentit.

Erdogan ndërkohë u bëri thirrje vendeve perëndimore që të luftojnë islamofobinë në vendet e tyre dhe të sigurojnë sigurinë e komuniteteve myslimane në një pjesë të opinionit në Washington Post./Arbresh.info/

Lajmet më të lexuara