Epidemia e Ebolës nuk është ende një emergjencë globale

10:41 | 13 Prill 2019

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se përhapja e Ebola në Republikën Demokratike të Kongos nuk është ende një emergjencë globale shëndetësore.

Shpërthimi i Ebola është i dyti më i madh në histori – duke infektuar 1,206 njerëz dhe duke vrarë 764. Nuk tregon asnjë shenjë që do të vihet nën kontroll së shpejti, transmeton portali arbresh.info.

Përpjekjet nga punonjësit shëndetësorë janë penguar nga sulmet e konfliktit dhe rebelëve.

Dhe ekspertët kanë paralajmëruar se do të jetë “shumë e vështirë për ta vënë nën kontroll”.

Por Prof Robert Steffen, kryetar i komitetit emergjent të OBSH mbi Ebola, tha se deklarimi i një emergjence nuk do të ndryshonte asgjë në terren.

Ai tha: “Kjo nuk do të thotë që ne mund të mbështetemi dhe të relaksohemi.

“Tani nevojiten fonde për të shmangur një emergjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar”.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se kishte marrë vetëm gjysmën e parave të nevojshme për të trajtuar sëmundjen.

Shpërthimi filloi në gusht 2018 dhe vazhdon të mbetet brenda dy provincave në DRC – North Kivu dhe Ituri./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara