Ekspertët e KB për krime lufte i kërkojnë Turqisë të frenojë rebelët në Siri

18:00 | 15 Shtator 2020

Turqia duhet të frenojë rebelët sirianë që mbështet në Sirinë veriore të cilët mund të kenë kryer rrëmbime, tortura dhe plaçkitje të pronave civile, thanë të martën hetuesit e krimeve të luftës të Kombeve të Bashkuara.

Paneli gjithashtu tha se transferimet e shtetasve sirianë të ndaluar nga ushtria kombëtare opozitare siriane në territorin turk për ndjekje penale mund të përbëjnë krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm, transmeton Arbresh.info

Në një raport që mbulonte gjysmën e parë të vitit 2020, Komisioni i Hetimit të KB për Sirinë tha se atentatet dhe përdhunimet e civilëve nga të gjitha palët, të shënuara me “nënkontrata sektare”, ishin në rritje në konfliktin që filloi në 2011.

“Në Afrin, Ras al Ain dhe zonat përreth, Ushtria Kombëtare Siriane e mbështetur nga Turqia mund të ketë kryer krime lufte të marrjes së pengjeve, trajtimit mizor, torturave dhe përdhunimeve,” tha kryetari i panelit Paulo Pinheiro në një konferencë për shtyp.

“Turqia duhet të veprojë për të parandaluar këto abuzime dhe për të siguruar mbrojtjen e civilëve në zonat nën kontrollin e saj,” tha ai.

Ministria e Mbrojtjes së Turqisë thotë se shkon shumë larg për të shmangur viktimat civile gjatë operacioneve ushtarake në Siri.

Ankaraja dhe Moska mbështesin palët kundërshtare në Siri. Rusia, së bashku me Iranin, mbështet forcat e Presidentit Bashar al-Assad dhe Turqia mbështet rebelët që përpiqen ta dëbojnë atë. Turqia kapi kontrollin e qytetit kufitar të Ras al Ain vitin e kaluar në një ofensivë për të zmbrapsur luftëtarët kurdë Sirianë YPG, të cilët Ankaraja i sheh si një grup terrorist./Reuters/Arbresh.info/

Lajmet më të lexuara