Egjiptianët kërkojnë largimin e El-Sisit

09:40 | 21 Shtator 2019

Mijëra protestues pro-demokracisë marshuan në qytetet e Egjiptit të premten, duke kërkuar dorëheqjen e Presidentit Abdel Fattah el-Sisi.

Videot e postuara në mediat sociale treguan se demonstruesit brohorisnin “ngrihu, mos ki frikë, Sisi duhet të shkojë” dhe “njerëzit kërkojnë rrëzimin e regjimit”, transmeton portali arbresh.info.

Protesta u raportuan në kryeqytetin Kajro, qyteti i dytë më i madh i Aleksandrisë dhe Suez.

Oficerët me uniforma civile u përballën me demonstruesit që u përpoqën t’i afroheshin Sheshit Tahrir të Kajros, ku filluan protestat masive në vitin 2011 që rrëzuan Hosni Mubarak.

Demonstratat erdhën pasi biznesmeni dhe aktori egjiptian i mërguar Mohamed Ali akuzoi Presidentin el-Sisi për korrupsion dhe u bëri thirrje njerëzve të dilnin në rrugë dhe të kërkonin që udhëheqësi të hiqej.

El-Sisi i ka hedhur poshtë pretendimet si “gënjeshtra”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara