Dy të tretat e ushqimit të bebeve përmbajnë arsenik

11:30 | 26 Tetor 2017

Një sasi e madhe e produkteve ushqimore për fëmijë përmbajnë kimikate të rrezikshme, është zbuluar në një hulumtim, transmeton arbresh.info.

Produktet u zbulua se përfshijnë arsenik, plumb, kadmium dhe akrilamid në një test të kryer nga The Clean Label Project, një organizatë jofitimprurëse që avokon transparencën e konsumatorit.

Ata përdorën të dhënat e Nielsen për të analizuar 530 pjesë të ndryshme, drithëra, formula dhe pije që ishin blerë në pesë muajt e fundit, raporton TheIndependent.

Nga produktet e analizuar, studiuesit zbuluan se 65 përqind përmbajnë arsenik, 58 përqind përmbajnë kadmium, 36 përqind përmbajnë plumb dhe 10 përqind përmbajnë akrilamid.

80 përqind e mostrave të formulës foshnjore u gjetën gjithashtu të përmbajnë arsenik, një toksinë që Organizata Botërore e Shëndetësisë e lidhë me një numër çështjesh shëndetësore si sëmundjet kardiovaskulare, diabetin dhe kancerin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara