Duka i Westminister ofron 14 milionë euro për ndihmuar luftën kundër Covid-19

13:32 | 15 Prill 2020

Duka i Westministerit, një nga njerëzit më të pasur në Britaninë e Madhe ka premtuar 14 milionë euro për luftën kundër Covid-19, me miliona që do të shkojnë direkt te NHS.

Hugh Grosvenor, i cili është kumbari i Princit George dhe një mik i familjes mbretërore, tha se ai ishte “përulur” nga puna e NHS dhe punëtorëve të vijës së parë, duke e mbajtur vendin të sigurt dhe dëshironte të ndihmonte në betejën kundër virusit vrasës, transmeton portali arbresh.info.

Hugh Grosvenor, Duka i Westminster

Miliarderi 29-vjeçar dhuroi personalisht 2.5 milionë funta muajin e kaluar në fillimin e pandemisë së koronavirusit, por tani i ka dhënë një shtesë prej 10 milionëve.

Financimi do të vihet në dispozicion për të mbështetur NHS, hulumtimin mjekësor dhe zhvillimin, dhe bamirësit duke ndihmuar shërimin afatgjatë të vendit nga pandemia.

Ajo u dha gjithashtu për bamirësit që siguronin shpërndarjen e ushqimit thelbësor, veçanërisht për familjet e cenueshme që luftojnë për të ushqyer fëmijët e tyre që normalisht do të merrnin ushqime falas në shkollë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara