Donald Trump do anulojë Lotarinë Amerikane

16:55 | 17 Maj 2019

Shtetet e Bashkuara pritet të anulojnë Lotarinë Amerikane dhe të adoptojë një sistemi të ri emigracioni që avantazhon personat më të kualifikuar.

Plani i ri që pritet të prekë edhe mijëra shqiptarë u bë i ditur të enjten nga kreu i Shtëpisë së Bardhë, Donald Trump.

Ai cili shtoi se kategoritë ekzistuese “Green Card” do të zëvendësohen me një vizë të re të quajtur viza “Të ndërtojmë Amerikën”.

Sistemi i ri me pika parashikon të njëjtin numër kartash të gjelbra që lëshohen çdo vit për emigrantët, porse ndryshon raportet mes personave që pranohen mbi aftësive profesionale apo shkollore dhe atyre që kanë lidhje familjare në SHBA.

Për personat e kualifikuar, pranimi në SHBA do të rritet nga 12 në 57 për qind, ndërsa do të ulet numri i atyre që u lejohet qëndrimi në vend apo nënshtetësia për shkak të raporteve familjare, transmeton oranews.

Për të garantuar integrimin sa më të mirë të emigrantëve, aplikuesit e ardhshëm do të duhet të mësojnë anglisht dhe të kalojnë një provim për të drejtat dhe përgjegjësitë si qytetarë në Amerikë.

Presidenti amerikan tha se nëse për arsye politike rivalët demokratë shprehen kundër planit të tij të emigracionit mbi bazën e meritave, legjislacioni do të kalojë pas zgjedhjeve të nëntorit 2020 sapo ai të ketë fituar dy dhomat e Kongresit dhe presidencën.

Që të hyjë në fuqi, propozimi i presidentit Trump kërkon mbështetjen si të Senatit të kontrolluar nga republikanët edhe të dhomës legjislative me shumicë demokrate.

Kryetarja e kësaj të fundit, Nensi Pelozi, e bëri të ditur qëndrimin e partisë së saj duke e quajtur joserioz planin e Shtëpisë së Bardhë.

Ajo shtoi se historia e Shteteve të Bashkuara është ajo që njohim edhe pse të ardhurit nuk kanë qenë të gjithë inxhinierë.

Në Amerikë emigrojnë çdo vit rreth 1,1 milionë, ndërsa dy e treta e tyre fitojnë kartën e gjelbër nisur nga raportet familjare. Me mijëra shqiptare aplikojnë çdo vit për të përfituar nga lotaria amerikane duke e pare atë si një forme ligjore për të emigruar në SHBA dhe ky numër çdo vit e më shumë është rritur.

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara