Dita kur ishulli i Kretës u bë ngjyrë portokalli

13:36 | 24 Mars 2018

Turistët dhe vendasit nuk mund t’u besonin syve kur u zgjuan të enjten në ishullin grek të mbuluar nga retë portokalli nga pluhuri i Saharës.

Imazhet tregojnë ishullin në ngjyrë të verdhë pasi erëra e jugut bartën pluhurin nga shkretëtira e Saharasë në Afrikë, transmeton portali arbresh.info.

Velloja e pluhurit do të thoshte se ishulli ishte rrethuar nga qielli i errët portokalli duke e bërë vendin të duket si një film fantastiko-shkencor.

Re të pluhurit zakonisht lëvizin nga bregu afrikan çdo tre deri në pesë ditë gjatë kësaj kohe.

Përbërja ka përqendrime të plumbit, zinkut, kromit dhe vanadit, si dhe është shoqëruar me probleme shëndetësore në popullatën greke./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale