Departamenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës: Po ndjekim nga afër 2 gazetarë e mbajtur në Tanzani

15:38 | 8 Nëntor 2018

 Departamenti i Shtetit është “duke ndjekur nga afër” rastin e Angela Quintal dhe Muthoki Mumo, dy anëtarë të Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve që thuhet se po mbahen në Tanzani, një zëdhënës i tha CNN.

“Ne vazhdojmë të angazhohemi me homologët e qeverisë sonë të Tanzanisë në një gamë të gjerë çështjesh, përfshirë ato që kanë të bëjnë me të drejtat e njeriut”, tha në një deklaratë të mërkurën Departamenti i Shtetit. “Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara ndaj vlerave të demokracisë, sundimit të ligjit, lirisë së shprehjes dhe prosperitetit në Tanzani”.-përcjell arbresh.info

Quintal, koordinatori i programit të Afrikës në Komitetin për Mbrojtjen e Gazetarëve, dhe Mumo, përfaqësuesi i Afrikës Sub-Sahariane të organizatës, ishin në Tanzani për një mision raportues, sipas një njoftimi për shtyp. Ata u arrestuan të mërkurën në dhomën e tyre të hotelit në Dar es Salaam nga “oficerët që identifikuan veten si të punojnë me autoritetin e imigracionit të Tanzanisë”. Zyrtarët morën pasaportat e tyre dhe gazetarët u dërguan në një vend të panjohur, tha lirimi.

“Ne jemi të shqetësuar për sigurinë e kolegëve tanë Angela Quintal dhe Muthoki Mumo, të cilët u arrestuan ndërsa vizitonin ligjërisht Tanzaninë,” tha drejtoresha ekzekutive e Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, Joel Simon. “Ne i bëjmë thirrje autoriteteve që menjëherë t’i lirojnë ata dhe t’i kthejnë pasaportat e tyre”.

Quintal dërgoi një mesazh të mërkurën nga llogaria e saj e vërtetuar e Twitter duke thënë se ajo dhe kolegu i saj “po merreshin për marrjen në pyetje nga autoritetet Tanzaniane dhe nuk e dimë pse?” Të dyja llogaritë në twitter të gazetarëve janë pezulluar aktualisht.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve drejtori i avokimit Courtney Radsch i tha CNN-së se kishte një postim në twitter të dërguar nga llogaria e Quintal duke deklaruar se ata ishin liruar, por organizata kishte “arsye të besonte se llogaria e saj është e kompromentuar dhe prandaj nuk i beson atij postimi”.

“Burimet tona tregojnë se të dy janë ende në paraburgim, dhe se ne nuk kemi dëgjuar prej tyre direkt asgjë”, tha ajo./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara