Dënohet me vdekje për tradhti ish presidenti pakistanez

22:01 | 17 Dhjetor 2019

Një gjykatë pakistaneze ka dënuar në mungesë ish liderin ushtarak Pervez Musharraf me vdekje për tradhti mbi vendosjen e sundimit emergjent të vitit 2007.

Një aktgjykim i tillë është i pari në një vend me një histori të sundimit të ushtrisë. Ushtria reagoi me zemërim, duke thënë se procesi ligjor “duket të jetë injoruar”, transmeton portali arbresh.info.

Gjenerali e mori pushtetin në një grusht shteti të vitit 1999 dhe ishte president nga 2001 deri në 2008.

Gjenerali Musharraf dha dorëheqjen nga detyra në 2008

Dënimi nuk ka gjasa të kryhet. Gjeneralit Musharraf u lejua të largohej nga Pakistani në vitin 2016 dhe ndodhet në Dubai.

Akuza e lartë e tradhtisë ka mbetur në pritje që nga viti 2013. Ka të bëjë me pezullimin e kushtetutës nga Gjeneral Musharraf në vitin 2007, kur ai deklaroi një emergjencë në një veprim që synonte të zgjasë mandatin e tij.

76-vjeçari thotë se po merr tretman mjekësor në Dubai. Ai lëshoi ​​një deklaratë video nga një shtrat spitalor në fillim të këtij muaji, duke përshkruar çështjen kundër tij si “të pabazë”./arbresh.info/

76-vjeçari thotë se po merr tretman mjekësor në Dubai

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara