Dënohet çifti, nuk çuan te mjeku vajzën e sëmurë

23:32 | 12 Shkurt 2020

Një çift gjerman është dënuar me pesë vite burgim për shkaktim të vdekjes nga neglizhenca të vajzës së tyre, pasi nuk e çuan tek mjeku me pankreatit kronik.

Akuza, që përkthehet si “vrasje nga neglizhenca”, përafërsisht barazohet me dënimet e vrasjeve të shkallës së dytë ose dënimet për vrasje në sistemet juridike në gjuhën angleze, transmeton portali arbresh.info.

Vajza e tyre vdiq me 17 shtator 2019, 10 ditë pas ditëlindjes së 13-të të saj.

Çifti, një 39-vjeçar me prejardhje uzbeke dhe nëna 35-vjeçare gjermane u akuzuan në Krems an der Donau në verilindje të Austrisë, pasi nuk e dërguan në spital.

Gjatë gjyqit, çifti thanë se ishin anëtarë të një kishe të krishterë të pa lidhur; babai e përshkroi veten si një misionar dhe predikues.

Vajza u diagnostikua me sëmundje në verën e vitit 2017 pasi agjencia shtetërore e mbrojtjes së fëmijëve këmbënguli që ajo të dërgohej në një spital pasi mori një informatë anonime nga të afërmit.

Çifti më pas i tha një gjykate se do ta çonin te mjeku për kontrolle në ditët në vijim, por vajza nuk e pa më kurrë mjekun.

Në ditën e vdekjes së saj, vajza u ankua për dhimbje në stomak, dhe çifti menduan se ajo po përjetonte periodat e saj të para. Kur gjendja e saj nuk u përmirësua, babai tha se ai i ofroi ta çonte te mjeku, por që ajo nuk dëshironte të shkonte. Ai tha që ishte lutur për të dhe agjëronte në vend.

“Unë fola me të, e godita, i dhashë gjërat për të pirë,” tha nëna. “Unë besoja se Zoti do ta shëronte atë”.

Ifti pranoi se ata e lanë pas dore vajzën e tyre, por nuk besuan se veprimet e tyre mund të klasifikoheshin si vrasje.

Vajza ishte një nga tetë fëmijët e çiftit. Çifti u transferua në Austri tetë vjet më parë, kështu që fëmijët e tyre mund të shkollohen në shtëpi. Për dallim nga Gjermania, në Austri nuk ka shkollim të detyrueshëm për fëmijë, vetëm arsimim i detyrueshëm./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara