Dënohen liderët katalanas, shpërthejnë protestat në Barcelonë

12:30 | 15 Tetor 2019

Protestat kanë shpërthyer në Barcelonë pasi Gjykata Supreme e Spanjës dënoi nëntë liderë separatistë katalanas në mes nëntë dhe 13 vjet burg.

Separatistët u dënuan për sulm ndaj rolit të tyre në një referendum të paligjshëm të pavarësisë në 2017, transmeton portali arbresh.info.

Tre të tjerët u shpallën fajtorë për mosbindje dhe u gjobitën, por jo në burg. Të 12 të pandehurit i mohuan akuzat.

Turma të mëdha protestuesish pro pavarësisë u përleshën me policinë në aeroportin ndërkombëtar të Barcelonës.

Pamjet treguan njerëz që po përpiqeshin të kalonin kordonin e policisë duke bllokuar një zonë të ndërtesës, ndërsa në një tjetër, oficerët goditën protestuesit me shkopinj dhe u përpoqën të shpërndanin turmat me gaz.

Gjithsej 108 fluturime u anuluan të hënën, tha autoriteti spanjoll i aeroportit Aena.

Mijëra mbështetës të pavarësisë së Katalonjës marshuan gjithashtu në qendër të qytetit, duke bllokuar disa rrugë dhe qasjen në stacionet e metrosë.

Pas vendimit, u dha një urdhër i ri arrest për ish Presidentin Katalanas Carles Puigdemont, i cili po jeton jashtë vendit. Z. Puigdemont i tha një konference për shtyp se Katalonasit ishin viktima të një “strategjie shtypjeje dhe hakmarrjeje”./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara