Dëmtohet Xhamia e Mançesterit, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

13:22 | 17 Korrik 2017

Një xhami që ka patur më parë kokën e derrave të hedhur brenda objektit të saj, është dëmtuar seriozisht në një sulm që dyshohet të jetë zjarrvënie e qëllimshme, transmeton arbresh.info.

Qendra Islame e Mançesterit, Nasfat, u dëmtua rëndë nga një flakë vonë të dielën, me tre klasa të përshkruara si të gërmuara.

Policia e Mançesterit tha se zjarri është duke u trajtuar si i dyshimtë dhe hetimet janë në proces.

telemmglpict000134959430-xlarge_trans_nvbqzqnjv4bqz1-br7w8lnl4u5deolfvs26azvxybs6ht5ggmdt70zc

Tre klasa dhe një zonë adhurimi në qendrën islamike u dëmtuan rëndë

Xhamia, në zonën Heath Newton të qytetit, është goditur më parë nga abuzimi anti-islamik.

Monsurat Adebanjo-Aremu, sekretare e degës së qendrës, tha për Manchester Evening Neës se meshkujt kanë urinuar jashtë ndërtesës dhe dy kokat e derrave ishin hedhur dikur në xhami gjatë adhurimit.

Ajo tha se tre klasa u përshkuan nga flakët dhe përshkruan dëmtimin e zonës kryesore të adhurimit si “të rëndë”.

Rreth 30 zjarrfikës u thirrën në vendngjarje, në Droylsden Road, rreth orës 11.40pm.

Një zëdhënës i xhamisë tha se zyrtarët kishin marrë një telefonatë për të thënë se qendra ishte “duke u sulmuar”.

Askush nuk ishte brenda në atë kohë dhe asnjë lëndim nuk u raportua.

Shërbimi për Zjarrfikje dhe Shpëtim i Mançesterit tha në një deklaratë: “Ne u thirrëm në orën 11.43 në Droylsden Road në Newton Heath për të raportuar për një zjarr.

“Ne dërguam pesë pompat në vendin e ngjarjes dhe një hetim është në proces.”

Një zëdhënës i Policisë së  Mançesterit tha: “Zjarri trajtohet si i dyshimtë dhe një hetim i përbashkët është nisur nga GMP dhe GMFRS.”

Tre vjet më parë, një minibus i përdorur nga xhamia u ndez nga zjarrvënësit e dyshuar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale