Demokratët zbulojnë akuzat zyrtare të shkarkimit të Donald Trump

15:54 | 10 Dhjetor 2019

Demokratët kanë zbuluar akuzat zyrtare kundër presidentit Donald Trump duke e akuzuar atë për abuzim të pushtetit dhe pengim të Kongresit, duke e bërë atë vetëm presidentin e tretë amerikan në histori për t’u përballur me shkarkim.

Dhoma e plotë e Përfaqësuesve pritet të votojë për akuzat ose artikujt e fajësimit, javën e ardhshme, transmeton portali arbresh.info.

Dhoma, e kontrolluar nga Demokratët, është pothuajse e sigurt se do të votojë për të fajësuar presidentin republikan, duke vendosur skenën për një gjykim dramatik në Senatin e kontrolluar nga republikanët, që ka të ngjarë të fillojë në janar.

Kryetari i Komitetit të Gjyqësorit të Senatit, Jerrold Nadler, u tha gazetarëve se Trump kishte rrezikuar Kushtetutën e SHBA-së, minonte integritetin e zgjedhjeve të vitit 2020 dhe rrezikonte sigurinë kombëtare.

“Askush, madje as presidenti nuk është mbi ligjin”, tha Nadler.

Kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi tha që Trump e kishte “korruptuar demokracinë tonë”.

Demokratët kanë lëvizur me shpejtësi në hetimin e tyre për zbardhjen që prej fillimit të një hetimi në 24 shtator në lidhje me pretendimet se Trump bëri presion ndaj Ukrainës për të hetuar një rival politik demokrat, ish-nënkryetarin Joe Biden, në zgjedhjet e vitit 2020./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara