Del treni nga binarët, tre të vdekur në Skoci

17:55 | 12 Gusht 2020

Policia britanike ka konfirmuar që tre persona kanë vdekur si pasojë e daljes së trenit nga binarët në lindje të Skocisë.

Në mesin e të vdekurve është shoferi i trenit, tha Policia Britanike e Transportit, gjersa gjashtë persona janë dërguar në spital me lëndime që besohet të mos jenë serioze, transmeton portali arbresh.info.

Aksidenti ndodhi në zonën rurale në afërsi të Stonehaven në Aberdeenshire pas një periudhe me mot të stuhishëm.

Më herët gjatë ditës, Ministrja e Parë Skoceze Nicola Sturgeon. transmetoi raporte për “lëndime të rënda” pas rrëzimit.

Duke folur në parlament, lideri skocez tha se një “incident i madh” ishte shpallur që kur ajo u dërgoi dëshirat e saj më të mira për të gjithë të përfshirët.

“Shqetësimi më urgjent është incidenti serioz në linjën hekurudhore në perëndim të Stonehaven, ku një ScotRail dështoi më herët këtë mëngjes,” tha ajo.

“Shërbimet e urgjencës aktualisht janë në vend dhe është shpallur një incident i madh […]

“Megjithëse detaje janë akoma duke dalë, unë kam frikë të them se ka raporte të hershme për lëndime serioze”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara