Dega e al-Kaidës në Siri Shkëputet nga el-Nusra

11:35 | 10 Janar 2018

Organizata e al-Kaidës zyrtarisht deklaroi se ka një degë që vepron në Siri.

Ajo u bëri thirrje pasuesve të saj në Siri që të bashkëpunojnë me “muxhahidinët e vërtetë”, tha në një deklaratë, transmeton arbresh.info

Dega siriane e grupit u njoftua javë pas shpërthimit të mosmarrëveshjeve të mëdha midis ish-Frontit el-Nusra dhe udhëheqësve të Hayat Tahrir al-Sham.

Ekspertët thanë se njoftimi i degës së al-Kaidës nuk ishte një zhvillim i shquar me Dr. Hassan Abou Hanieh duke vënë në dukje se el-Nusra kishte ndërprerë lidhjet me grupin në korrik 2016.

Në atë kohë, kishte anëtarë që ishin kundër kësaj shkëputjes, tha ai.

Ndërprerja duket vetëm sipërfaqësore dhe me miratimin e shefit të al-Kaidës Ayman al-Zawahiri dhe liderëve të tjerë.

Abu Hanieh i tha Asharq Al-Awsat se Abou Mohamed el-Joulani ngadalë filloi të distancohej nga al-Kaida për të formuar Hayat Tahrir al-Sham në janar 2017. Pas kësaj, disa liderë në grup filluan ta braktisnin atë dhe të mbështeteshin drejt -formimin e degës së al-Kaedës në Siri.

“Joulani ishte i vetëdijshëm për këtë, gjë që e bëri atë të merrte masa parandaluese dhe të eleminonte disa liderë me arsyetimin se ata ishin anëtarë të ISIS-it edhe pse ata ishin të lidhur me al-Kaidën,” zbuloi ai.

Në nëntor, Zawahiri lëshoi ​​një regjistrim që dënonte Hayat Tahrir al-Sham, duke thënë se thyerja nga al-Kaida ishte “e papranueshme”.

Ai pastaj i dërgoi mesazhe drejtuesve të al-Kaidës, duke akuzuar Joulani për tradhëti. Kjo u pasua më pas nga njoftimi zyrtar i formimit të degës siriane të al-Kaidës.

Dega nuk zbuloi një emër zyrtar për veten apo ndonjë hollësi tjetër për të.

Ka të ngjarë që ajo të udhëhiqet nga Abou Hammam al-Soury ose Sami al-Aridi i Jordanisë ose Abou Juleibeb, tha burime i mediave siriane të opozitës.

Mediat folën për shfaqjen e “Jaish al-Muslimin në al-Sham” që nuk lëshoi ​​një deklaratë zyrtare mbi formimin e saj. Grupi deklaroi se është i përkushtuar të përballet me regjimin sirian, iranianët, rusët dhe njësitë mbrojtëse të popullit kurd. Ajo nuk tregoi nëse ajo ishte e lidhur me al-Kaidën,transmeton arbresh.info

Dega siriane e al-Kaidës ka filluar që të ristrukturojë degën e saj dhe të riorganizojë luftëtarët e saj, të përbërë nga anëtarë të cilët fillimisht nuk pranuan të dilnin nga ajo. Ato përfshijnë Sami al-Aridi, Abou Hammam al-Soury dhe të tjerë që arritën të mbledhin disa ndjekës ekstremistë.

Një propozim është bërë nga Seif al-Adel al-Masry, i cili është i pranishëm në Iran, që Hamza bin Laden të udhëheqë degën siriane të al-Kaedës. Masry është një udhëheqës ushtarak i al-Kaidës, i cili u ngrit përpara sulmeve të 11 shtatorit 2001. Ai është përshkruar si një nga operativët më efektiv të al-Kaedës dhe një pasues i mundshëm për Zawahiri.

Burimet e opozitës siriane nuk e fshehin faktin se operacionet me ndikim të al-Kaidës janë aktive midis fraksioneve të tyre, përfshirë Hayat Tahrir al-Sham dhe Faylaq al-Sham.

Ekspertët përjashtuan mundësinë e shpërthimit të një konflikti midis al-Kaidës dhe Hayat Tahrir al-Sham.

Abou Hanieh tha se konflikti ka të ngjarë të mbetet i kufizuar në një luftë proxy dhe luftime të vogla, mes sulmeve ruse dhe koalicionit ndërkombëtar kundër këtyre grupeve.

Ai shtoi: “Gjithkush tani është nën presion dhe askush nuk e di fatin e tij, sepse ajo është e lidhur me marrëveshje ndërkombëtare”.

“Me mungesën e një marrëveshjeje ndërkombëtare dhe bollëk të skenarëve të mundshëm, Idlib ka të ngjarë të jetë fokusi i të gjitha palëve në 2018,” parashikoi ai./ Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara