Catherine Deneuve mbron të drejtën e burrave për të goditur gratë

08:58 | 10 Janar 2018

Aktorja franceze Catherine Deneuve ka thënë që burrat  duhet të jenë të “lirë të godasin” gratë.

Ajo është një nga 100 gratë e njohura të Francës që kanë shkruar letër të hapur, duke paralajmëruar për një “puritanizëm” të nxitur nga skandalet e fundit seksuale, transmeton portali arbresh.info

Letra shpreh keqardhjen për një valë të “dënimeve publike” pas pretendimeve për manjatin e filmave Harvey Weinstein që ka përdhunuar apo sulmuar seksualisht dhjetëra gra.

Weinstein ka mohuar të gjitha akuzat për seks jo konsensual.

Megjithatë, ai ka pranuar se sjellja e tij ka “shkaktuar shumë dhimbje”.

Letra nga shkrimtarët francezë, interpretuesit dhe akademikët u botua të martën në gazetën Le Monde të Francës.

“Burrat janë dënuar menjëherë, u detyruan të largoheshin nga punët e tyre, kur e gjithë ajo që kanë bërë ishin prekja e gjurit të dikujt ose përpiqeshin të vidhnin një puthje”, tha ai.

“Përdhunimi është një krim, por përpjekja për të joshur dikë, madje edhe në mënyrë të përhershme apo të mërzitshme, nuk është – dhe as burrat nuk janë zotërinj të një sulmi shovinist”.

Autorët argumentuan se ekzistonte një “puritanizëm” i ri në botë.

Ata thanë se ndërsa ishte e ligjshme dhe e domosdoshme të flitet kundër abuzimit të pushtetit nga disa njerëz, denoncimet e vazhdueshme kanë dalë jashtë kontrollit.

Sipas shkrimtarëve, kjo po krijon një gjendje shpirtërore në të cilën gratë konsiderohen si të pafuqishme, si viktima të përhershme.

Deneuve, 74 vjeç, ka folur hapur kundër fushatave të mediave sociale, të cilat, thotë ajo, turpërojnë burra të akuzuar për keqtrajtim të grave.

Gratë dhe burrat nga e gjithë bota që kanë qenë të ngacmuar seksualisht kanë ndarë tregimet e tyre nëpër mediat sociale duke përdorur hashtag #MeToo./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara