Britania e fut Danimarkën e Sllovakinë në listën e karantinës dyjavore

19:13 | 24 Shtator 2020

Mbretëria e Bashkuar ka shtuar Danimarkën, Islandën dhe Sllovakinë në listën e karantinës së koronavirusit.

Kjo do të thotë se personat që kthehen në Britani nga kjo treshe e vendeve do të duhet të vetë-izolohen për dy javë, transmeton portali arbresh.info.

Ky ndryshim hyn në fuqi në ora 04.00 të ditës së shtunë.

“Ka pasur një rritje të vazhdueshme të rasteve COVID-19 për 100,000 të popullsisë në Islandë, me të dhëna që tregojnë një rritje prej 921% të rasteve të raportuara rishtas gjatë javës së kaluar”, tha Departamenti i Transportit i MB në një deklaratë.

“Në Sllovaki, ka pasur një rritje të qëndrueshme në shkallën e çështjeve javore të COVID-19 gjatë 4 javëve të fundit, me një rritje prej 115% në rastet javore për 100,000 midis 2 dhe 23 shtator.

“Ka pasur gjithashtu një rritje prej 508% të rasteve të raportuara rishtazi në javë në Danimarkë gjatë katër javëve të fundit”.

Në javët e fundit Hungaria, Portugalia dhe Sllovenia janë shtuar gjithashtu në listën e karantinës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara