Brenda 24 orëve vdesin 832 persona nga koronavirusi në Spanjë

12:26 | 28 Mars 2020

Spanja ka shënuar edhe një rekord sa i përket Covid-19.

832 persona kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit të ri Covid-19 brenda 24 orëve, transmeton portali arbresh.info.

Zyrtarët spanjollë shëndetësorë njoftuan të Shtunën në mëngjes se 5,690 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në vendin Mesdhe dhe gjithsej 72.2248 persona kanë kontraktuar sëmundjen.

Shifra paraqet një rritje prej 8.118 çështjeve të konfirmuara në total të premten.

Ndërsa statistikat tronditëse janë një kujtesë e mëtejshme e kërcënimit që paraqet virusi ata ofrojnë dëshmi se shkalla e infeksionit është ngadalësuar në Spanjë.

Rritja e rasteve është një rritje prej 12.7 përqind një ditë më parë, e cila krahasohet në mënyrë të favorshme me një rritje prej 14 përqind të paralajmëruar të premten, 18 për qind të rritjes të enjten dhe 20 për qind të mërkurën.

Spanja ka numrin e dytë më të lartë në botë për vdekje pas Italisë. Ajo zbatoi një bllokim të rreptë mbarëkombëtar në 14 mars i cili do të mbetet në vend të paktën 12 prill./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara