Bosnja do të hetojë armatosjen e dyshuar të islamistëve nga Kroacia

14:57 | 14 Mars 2019

Prokurorët boshnjakë do të hetojnë akuzat e mediave se inteligjenca dhe diplomatët kroatë janë përpjekur të armatosin ndjekësit e islamistëve në Bosnje, tha të enjten zyra e kryeprokurores së Bosnjes.

Gazeta Zurnal njoftoi të mërkurën se oficerët kroatë të inteligjencës janë përpjekur të rekrutojnë pasuesit e degës së Selefit të Islamit për të kontrabanduar armë me xhamitë e tyre në Bosnje. Kroacia mohoi akuzat.-përcjell arbresh.info

“Një prokuror në departamentin e posaçëm për krimin e organizuar, krimin ekonomik dhe korrupsionin do të ndërmarrë aktivitete urgjente për të përcaktuar të gjitha rrethanat dhe pretendimet në media lidhur me rekrutimin e pretenduar të anëtarëve të lëvizjes Selefit për kontrabandën e armëve në Bosnje”, tha zyra në një deklaratë.

Agjencia e Sigurisë dhe e Inteligjencës e Kroacisë i hodhi poshtë akuzat si “të rreme dhe me qëllim të keq”. Kryeministri kroat Andrej Plenkoviç tha se ishte “marrëzi”. “Unë e hedh poshtë plotësisht atë,” u tha Plenkoviç gazetarëve në qytetin boshnjak të Neumit.

Zurnal tha se një zyrtar i qeverisë boshnjake dhe një gazetar i lidhur me një diplomat kroat që shërbenin në Bosnje u përfshinë gjithashtu. Ministri i Sigurimit Dragan Mektiç tha për portalin Factor.ba se agjencitë e sigurimit të Bosnjës kishin parandaluar operacionin, i cili kishte për qëllim të provonte akuzat e presidentit kroat Kolinda Grabar-Kitaroviç rreth një rreziku të paraqitur nga “mijëra luftëtarë që ktheheshin në Bosnjë nga Siria dhe Iraku”.

Mektiç ka hedhur poshtë në mënyrë të përsëritur akuzat nga Grabar-Kitaroviç dhe disa liderë të tjerë evropianë që myslimanët boshnjakë radikalë përbënin një kërcënim terrorist për Evropën.

Muslimanët boshnjakë në përgjithësi praktikojnë një formë të moderuar të Islamit, por disa prej tyre kanë miratuar islamin radikal Selefi nga luftëtarët e huaj që erdhën në vend gjatë luftës së viteve 1992-1995 për të luftuar përkrah muslimanëve kundër serbëve ortodoksë dhe kroatëve katolikë.

Prokuroria tha se do të pyeste Mektik për akuzat që kishte bërë dhe të cilat nuk ishin raportuar mirëpo Mektiku nuk ishte në dispozicion menjëherë për të komentuar./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara