Bllokohet India nga protestat për shkak të ligjit diskriminues të shtetësisë

18:30 | 14 Dhjetor 2019

Kanë vazhduar në ditën e dytë protestat në Kalkutë kundër ligjin kontrovers të shtetësisë.

Ligji i ri u jep të drejtë migrantëve jo-myslimanë nga tre vende me shumicë myslimane në shtetësi, nëse ata po përballen me përndjekje fetare, transmeton portali arbresh.info.

Të shtunën, protestuesit bllokuan rrugët automobilistike dhe sulmuan trenat dhe stacionet në kryeqytetin e Bengalit Perëndimor.

Një shtetrrethimi u vendos gjithashtu në Guwahati, në shtetin veri-lindor Assam, pasi dy njerëz vdiqën në përleshje këtë javë.

Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe Kanada kanë lëshuar paralajmërime udhëtimi për njerëzit që vizitojnë verilindjen e Indisë, duke u thënë qytetarëve të tyre “të bëjnë kujdes” nëse udhëtojnë në rajon./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara