Bisedimet SHBA-Taleban: Pompeo thotë se ka përparim mjaft të rëndësishëm

21:28 | 13 Shkurt 2020

Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo thotë se ka pasur një “përparim mjaft të rëndësishëm” në bisedimet e paqes me talebanët ditët e fundit.

Sekretari i mbrojtjes Mark Esper më herët tha se ata kishin “negociuar një propozim” për ulje njëjavore të dhunës, transmeton portali arbresh.info.

Të dy palët kanë qenë prej kohësh të përfshira në negociata që synojnë t’i japin fund luftës 18-vjeçare në Afganistan.

Por ata kanë qenë të mbushur me sfida. Presidenti Donald Trump i shpalli bisedimet “të vdekura” në shtator.

Të enjten, Z. Pompeo tha që Presidenti amerikan kishte dhënë përparimin për bisedime të mëtejshme. Ai përshëndeti përparimin e fundit, por tha se negociatat ishin të ndërlikuara dhe se ende nuk ishte arritur një marrëveshje paqeje.

“Shpresojmë që të arrijmë në vendin ku mund të kemi një ulje të konsiderueshme të dhunës, jo vetëm në një copë letër”, tha ai.

“Nëse ne mund të arrijmë atje dhe ne mund ta mbajmë atë qëndrim për një kohë, ne mund të jemi në gjendje të fillojmë diskutimin serioz, të cilin janë të gjithë afganët të ulur në një tryezë për të gjetur një pajtim të vërtetë.”

Komente të tij erdhën pasi Z. Esper u tha gazetarëve në lidhje me propozimin për një “ulje shtatë-ditore të dhunës”.

Detajet rreth asaj se kur do të fillonte armëpushimi i pjesshëm nuk ishin menjëherë të qarta, por një zyrtar taleban i tha agjencisë së lajmeve AFP se grupi do të fillojë një “ulje të dhunës” të premten.

Trump ka bërë tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani një qëllim kryesor të politikës së jashtme. Rreth 13,000 trupa amerikane mbeten në Afganistan pas ndërhyrjes së SHBA për të larguar talebanët në 2001./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara