Bezos zbulon planet për kolonizimin e Hënës

15:48 | 14 Maj 2019

Javën e kaluar shefi i Amazon, Jeff Bezos më në fund hoqi vellon e planit që kompania e tij hapësinore është duke zhvilluar në fshehtësi prej vitesh.

E përfshirë në këtë plan është edhe dërgimi i njerëzve në hënë për të qëndruar, transmeton portali arbresh.info.

Me këtë proces ai zbuloi gjithashtu një vizion ambicioz për kolonizimin hapësinor.

Ndërtimi i një koncepti të prezantuar disa dekada më parë nga fizikanti Gerard O’Neill – i cili vetë Bezos ka studiuar gjatë kohës së tij në Princeton, sipas Fast Company – themeluesi i Origjinës Blu përshkruan habitatet e vetë-qëndrueshme që mund të mbanin qytete të tëra, zona bujqësore dhe madje edhe parqe kombëtare në hapësirë.

Ndërsa një e ardhme e tillë mund të jetë ende larg, Bezos thotë se do të jetë një “zgjedhje e lehtë” kur ballafaqohet me burime të pakësuara në Tokë.

Habitatet, që i kujton filmit “Interstellar”, mund të ndërtohen mjaft afër Tokës, për t’i lejuar njerëzit të udhëtojnë mbrapa, dhe të kenë ‘një milion njerëz ose më shumë secila’. Dhe, sipas Bezos, ata do të kishin ‘klimën ideale’ në çdo kohë, ‘si Maui në ditën e saj më të mirë, gjatë gjithë vitit’.

Sipas drejtorit, lander ka qenë në zhvillim për tre vitet e fundit dhe është në rrugë të mbarë për një ulje të personelit me hënë 2024 – duke rënë në përputhje me afatin pesëvjeçar të zbuluar më parë këtë vit nga Zëvendëspresidenti Mike Pence.

Plani mund të shërbejë në fund të fundit si një gur ndihmues për kolonizimin e hënës dhe për objektivat më të thella të hapësirës, ​​sugjeroi Bezos./Arbresh.info/


Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara