BE dhuron 20 milion dollarë për Iranin në luftën kundër koronavirusit

17:37 | 23 Mars 2020

Bashkimi Evropian dhuron më shumë se 20 milion dollarë si ndihma humanitare në Iran, vendin më keq të prekur nga koronavirusi.

Këto ndihma janë në “tubacione” dhe pritet të dorëzohen në “javët e ardhshme”, tha Joseph Borell, Përfaqësuesi i Lartë për Bashkimin Evropian për CNN, shkruan arbresh.info

“Ne do të mbështesim këtë kërkesë sepse këto vende janë në një situatë shumë të vështirë kryesisht për shkak të sanksioneve amerikane që i ndalon ata të kenë të ardhura duke shitur naftën e tyre.”

“Ne besojmë në këto situata duhet të riafirmohet që tregtitë humanitare, mallrat që mund të dërgohen në këto vende në një nivel humanitar – kjo do të thotë agroushqim. Do të thotë ilaçe. Do të thotë gjera mjekësore – që nuk janë në sanksione amerikane.”

Situata në Iran:

Të hënën, zëvendësministri i shëndetësisë Kianush Jahanpoor tha për lajmet shtetërore se vendi ka konfirmuar 1,411 raste të reja të infeksioneve me koronavirus, duke çuar numrin e përgjithshëm në 23,000./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara