Bashkimi Evropian kërkon nga Britania e Madhe ti përmbahet rregullave për marrëveshjen Brexit

10:24 | 8 Nëntor 2018

Bashkimi Evropian thotë se Britania e Madhe të përmbahet në rregullat e bllokut për ndihmën shtetërore, mjedisin dhe të drejtat e punëtorëve pas marrëveshjes së Brexit për të parandaluar atë nga fitimi i qasjes së padrejtë në tregun e vetëm të evropianëve.

BE e sheh këtë si çelës për të siguruar një “fushë loje të barabartë” nëse i ashtuquajturi kthyesi i kufirit irlandez do të shkelët pas Brexit, duke lidhur gjithë Mbretërinë e Bashkuar në një zonë doganore me bllokun.-përcjell arbresh.info

“Është e rëndësishme që Britania të mos i nënvlerësoje produktet tona në tregun tonë irlandez në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar”, tha një burim për kërkesën e BE që vjen pasi dy palët po kërkojnë një marrëveshje Brexit sa më parë këtë muaj.

BE ka bërë lëshime për pengesën më të madhe në bisedime kthimi i kufirit irlandez ose një rregullim urgjent për të siguruar që kufiri atje të mbetet i hapur pavarësisht se si shkon çështja e  Brexit  por ka ende dallime në jetëgjatësinë e një zgjidhjeje të tillë, një rishikim mekanizmi ose thellësia e aleancës rregullatore nën kundërshtimin gjithë-Britanik, e cila është kërkuar nga Londra, thanë për Reuters burime diplomatike.

BE-ja ka paraqitur tre fushat minimale që i konsideron të nevojshme, të plotësuara pa asnjë tarifë të brendshme tregtare ose kuota dhe të njëjtën tarifë të jashtme.

Bashkimi Evropian nuk dëshiron të lejojë që Britania të jetë në gjendje të tërhiqet në mënyrë të njëanshme, por propozon që çdo vendim i tillë të mund të bëhet nga një komitet i përbashkët.

Blloku tani është duke pritur nëse kryeministrja britanike Theresa May mund ta marrë kabinetin dhe parlamentin e saj pas kësaj.

Nëse kjo do të jetë e mundur, negociatorët e BE-së dhe Britanisë së Madhe Brexit do të rekomandonin që “përparimi vendimtar” është arritur në bisedimet e Brexit dhe BE do të thërrasë një samit të veçantë të 27 udhëheqësve të saj kombëtarë për ta miratuar atë.

Ndërsa është ende e mundur më vonë në nëntor, kryeministri irlandez Leo Varadkar paralajmëroi të mërkurën se shanset për një marrëveshje këtë muaj po veniten.

Për Britaninë, është e rëndësishme të bllokohet një marrëveshje para fillimit të vitit për t’i dhënë bizneseve qartësinë që duhet të planifikojnë për tremujorin e parë të vitit 2019, kur Britania do të bëhet vendi i parë që do të largohet ndonjëherë nga Bashkimi Evropian./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara